Sleva - dobrý sluha, ale zlý pán!

11.10.2021

Proč vůbec dávat slevu?

Všichni jistě znáte výrok z povídky Šimka a Grossmana: "Nechci slevu zadarmo".

Ačkoliv tuto větu všichni dobře známe a na tváři nám udělá mírný úsměv, její přesah je daleko větší! Pokud zrovna nejste firma, která je na slevě založená, je třeba k použití slevy přistupovat obezřetně a s maximálním respektem.

100% servis za 65% ceny. 

Základním principem je úvaha, proč dávám někomu svou část marže. Proč se s někým chci podělit o plody své práce. 

1. Buď je to můj skvělý klient, potěším jej slevou a už mu nikdy neprodám nic za plnou cenu. To mi však nevadí, protože jej mám rád.

2. Potřebuji se něčeho zbavit? Neprodává se mi to? Potřebuju rychlé peníze pro cashflow a udělat místo na skladě novým věcem? OK. Asi nezbude než upozornit na zboží, o které nebyl doposud tak velký zájem snížením ceny. Pravidelné výprodeje. Velká část zákazníků se tak naučí kupovat jen věci z výprodeje. Prodat tomuto typu zákazníka něco za plnou cenu? To je velký úkol.

3. Potřebuji na sebe upozornit? Sleva? Vážně? Když chci začít? Běžná praxe. Způsob to není dle mého názoru nejlepší, ale často jednodušší než si lámat hlavu s kretivou složitější kampaně. Na něco ve "slevě" lidi přeci slyší.

4. Mám firmu, která je založena na neustálých akcích, výprodejích a slevách. Jenže tuto firmu jsem zakládal na tomto principu a při tvorbě cen samozřejmě se slevou již dávno počítám. A pokud něco prodám za plnou cenu, tak tím ještě lépe, ale vím, že nutné to není.


Jak jednou začneš, nezkončíš

Slevu umí dát každý. Není přece nad to se zavděčit zákazníkovi, který za polovinu ceny dostane úplně celý výrobek nebo službu. Jenže co když pak nastane situace, že budu chtít za své služby nebo zboží zaplatit plnou cenu? To se pak pozná věrnost zákazníka, který nepůjde jinam, kde slevu dostane. Až pak zjistíte, jak moc věrnosti jste díky toho, že jste si navážili vaší práce, získali.

V obchodech od prodejců jsem často slyšel: 

Hej chlapče, bez slevy dneska nemáš šanci prodat! Jak nedáš slevu, jde jinam!

Jojo, tak přesně tam se pokuste nedostat.


Jak tedy na to?

Mít jasně vymezená pravidla, kdy se sleva může použít, v jaké výši a zároveň vědět, proč ji chci dát a co od toho čekám. Nahodilé slevy nejsou z hlediska dlouhodobého budování značky ničím prospěšným a čím dříve proniknete do logiky věci, tím dřív se vymaníte z kruhu slev, nebo ještě lépe, ani do něj nevztoupíte.

Když nad tím budete přemýšlet, najděte sami pro sebe alespoň tři dobré důvody, proč by váš zákazník měl dostat 100% servis za 70% ceny. Nehledě na fakt, že pokud nemáte zrovana velkosklad a super marži, prodáváte se slevou kolikrát jen pro prodej samotný. V oborech s nízkou marží, jako je třeba cestovní ruch je 10% sleva kolikrát již ta, kde se připravíte o celý zisk.

Rádi pracujete zadarmo? 

Tak to nedělejte a važte si své práce.

Rádi byste nezávazný vhled z venku?

Vyplňte všechny potřebné údaje a ozvu se vám co nejdříve zpět.