5 nejčastějších chyb v marketingu

08.11.2021

"Nejlepší způsob jak předpovídat budoucnost je tvořit ji." - Peter Drucker

Existují stovky knih jak být efektivní, jak být ten, který rozumí sobě a svému nitru. Na webu naleznate tisíce informací jak  zdokonalit sebe a vše kolem až do nebeských výšin, jak rozumět řízení podniku nebo potřebám svých zaměstnanců, jak si udě+lat parádní marketing a jak být skvělý otec nebo výborná matka... ale ruku na srdce, kniha není vše. 8 z 10 lidí se při čtení těchto knih nedostane přes 50. stranu. Není třeba psát sáhodlouhé výlevy, když na ně málokdo má čas a náladu. Zde jen stručně 5 nejčastějších chyb, kterých se, podle mě, nejčastěji dopouští majitelé nebo markeťáci... 

1. Myslet si, že není třeba 

Opravdu se ještě takový majitelé firem najdou. Myšlenka postihující především menší rodinné firmy. Většinou těží z konkurenční výhody, že po revoluci dostali na nějaký produkt výhradní zastoupení. O produkt je stále určitý zájem, protože byl mezi prvními na trhu, což dává možnost žít v iluzi, že marketing nepotřebuji. 

To se prodává samo!

Většinou však jen do doby, než se na trhu prosadí konkurence s ne třeba tak kvalitním produktem, ale existujícím marketingem. Firmy spoléhají na velkoobchodní odběr svých věrných prodejců, aniž by si uvědomovali kolikrát, zda jsou jim stejně dobrými partnery, jako oni věrnými odběrateli. Provoz vlastního eshopu s vyšší slevou než má velkoodběratel také není výjimkou. Jó holt, nic netrvá věčně.  


2. Myslet si, že rozumíte všemu

Klasika klasik. Také zejména postihující malé firmy, žijící v iluzi, že není třeba platit někoho za to, co vím sám nejlépe. Majitel je jednatelem, zároveň marketingovým odborníkem, budovatelem značky případně i prodejcem. Většinou musí nastat k nějakému zdravotnímu nebo finančnímu kolapsu, aby "majitelojednačomarketéroprodejce" pochopil, že šetří na nepravých místech. 

Stejně tomu nejlépe rozumím já, když jsem v obchodě už třicet let!

Pokud je firma malá, bez chuti se rozvíjet s předpokladem, že skončí i s výdrží vlastníka, je ideální žít v iluzi, že já všemu rozumím sám nejlépe. Postihuje zvláště majitele firem, kteří založili svou firmu po revoluci, v plném rozpuku sil duševních i fyzických. Jenže od revoluce už uplynulo 30 let a marketing se posouvá každým dnem o mílové kroky!


3. Neznat své klienty

Další neskutečná chyba, kterou bychom hledali spíše v marketingu z říše pohádek, než v současné situaci na trhu. Pokud vlastním koloniál v sudetské vesničce, jistě znám své klienty jménem a vím také, že se ukáží zítra, když dnes nepřišli.

Nakonec si to stejně někdo koupí!

Ale jako majitel menšího nebo středně velkého eshopu si luxus znát lidi, co využívají mých služeb musím nějak zasloužit.  Ačkoliv můžeme žít v pocitu, že přesně víme kdo u nás nakupuje, víme to opravdu přesně? Jaké jsou potřeby našich zákazníků, jaká je finanční situace našich klientů, co je trápí, co by rádi, proč si kupují u nás nebo naopak proč už u nás ne? Odkud se od nás dozvěděli a s jakou pravidelností u nás nakupují? A nebylo by fajn, kdyby se třeba zvedla cena průměrné objednávky. Jenže co by se jim líbilo? Co bych za to dal aby mi to řekli... A mluvím já s nimi?


4. Nevyhodnocovat vaše aktivity

Když budete rok trénovat na závod, bude vás zajímat čas za který jste jej zvládli? A vaše umístění? Jak by se vám líbilo pracovat na propagaci za nemalé peníze a nezajímat se o výsledek? Víte proč máte zákazníků více nebo méně než loni? A na základě čeho se tak stalo? Jaký obrat vám vygenerovala vaše kampaň? A kolik vás na reklamě stál jeden uskutečněný obchod? 

No sice nevím proč ale nějak nám to funguje asi dobře. Prozatím.

A návratnost tištěné reklamy ve srovnání s online prostředím řešíte? Kde budujete značku a kde zase funguje více přímý prodej? Funguje vám facebook lépe než loni? A používáte jej správně? A jak vzrostl váš prodej a vaše image díky sociálním sítím? Jak lidi vnímají váš brand? 

Analýza dat a vyhodnocení kampaně je základ. Tečka 


5. Nemít snahu změnit přístup 

Nefunguje vám to jak byste si představovali a přitom stále trváte na vámi ověřených postupech, které jsou jediné správné? Budiž vám země lehká. Případně pokud ještě nejste úplně v dluzích a máte luxus následovníka s jinou novou vizí jak se o firmu starat? 

Kolem té nástěnky projde tisíce lidí denně! To by byla škoda zrušit!

Využijte toho a dejte mu šanci změnit náhled na věc. Kolikrát jen pomůže, když se na vaše aktivity podívá někdo z venku nezaujatým pohledem. Poslouchejte, když vám někdo chce poradit, zvláště pokud to nechce dělat zadarmo. Může se vám to jen vyplatit.